logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Waga w paszowozie – jej rola i znaczenie

Automatyzacja rolnictwa przyczynia się do wzrostu efektywności hodowli oraz znacząco usprawnia pracę w gospodarstwie. Jedną  z kluczowych maszyn, na którą decyduje się coraz więcej rolników, jest paszowóz. Wozy paszowe odgrywają istotną rolę w gospodarstwach ukierunkowanych na hodowlę bydła.

Dzięki nim możliwe jest codzienne przygotowywanie odpowiedniej dawki pokarmowej dla zwierząt, która jest dostosowana do potrzeb oraz wielkości stada. Paszowozy, które znacząco poprawiają wydajność gospodarstwa, wyposażone są w specjalne systemy wagowe. Sprawdź w poniższym artykule, jakie znaczenie w wozie paszowym ma waga i dlaczego ważna jest jej odpowiednia sprawność.

Do czego służy waga w paszowozie?

Waga w paszowozie pełni ważną funkcję przy kompletowaniu składników dawki pokarmowej dla bydła i kontrolowaniu ich masy, tak by przygotowany posiłek był odpowiednio zbilansowany i zapewniał zwierzętom niezbędne składniki odżywcze. Krowy każdego dnia powinny dostawać pokarm o takim samym składzie, który jest dostosowany do ich aktualnego zapotrzebowania oraz wynika z fazy cyklu produkcyjnego. Umożliwia to właśnie wykorzystanie wagi.  Ważenie dawek pozwala na regularne przygotowywanie porcji o takiej samej wartości i masie, co wpływa na zachowanie powtarzalności w żywieniu bydła. Co więcej, dobrze wymieszane i posiadające odpowiednią strukturę dawki pokarmowe istotnie wpływają na zdrowie zwierząt, skutecznie ograniczając występowanie chorób metabolicznych wśród krów.

O czym warto pamiętać, korzystając z wagi w paszowozie?

Należy pamiętać o tym, że kluczowe znaczenie ma również systematyczne sprawdzanie poprawności pomiarów. Mianowicie błędne ustawienia lub też nieskalibrowana waga może być przyczyną niewłaściwego ważenia dawek. Z tego powodu zaleca się kontrole przynajmniej raz na miesiąc. Co więcej, warto zainwestować w paszowozy wyposażone w nowoczesne systemy wagowe z wyświetlaczami, które w prosty sposób pozwalają rolnikom odczytywać parametry wagowe poszczególnych komponentów mieszanki pokarmowej. Ponadto wielu rolników coraz częściej decyduje się na paszowozy z systemami wagowymi doposażonymi w moduły umożliwiające konfigurację sprzętu z komputerem lub smartfonem. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeszcze efektywniej można kontrolować masę dawek pokarmowych.