logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Aktualności

Wybór części do maszyn rolniczych – oryginalne czy zamienniki?

Maszyny rolnicze, jak każdy sprzęt, czasem ulegają awariom i zdarza się, że ich naprawa wymaga wymiany określonych części. Wiąże się to z kosztami. Chcąc ich uniknąć, czasem decydujemy się na rezygnację z oryginalnych części, na rzecz ich tańszych zamienników. Czy to właściwe postępowanie, czy może pozorna oszczędność, której wkrótce będziemy żałować? Pytanie, które zadaje sobie wielu rolników i właścicieli maszyn rolniczych brzmi: czy warto stosować tańsze zamienniki do napraw maszyn, czy lepiej nie ryzykować?

Czy warto stosować zamienniki?

Powodem, dla którego rozważa się w ogóle zastępowanie oryginalnych części zamiennikami, jest oczywiście aspekt ekonomiczny, a więc cena. Nieoryginalne części zamienne są po prostu tańsze, co ma niebagatelne znaczenie w naprawie maszyn rolniczych, szczególnie, że ich ilość powoduje możliwość występowania rozmaitych awarii w różnych maszynach. Nic dziwnego, że ich właściciele szukają oszczędności. Zamienniki stanowią kuszącą zachętę, jednak z oszczędnościami nie można się zagalopować. Wszak zamiennik zamiennikowi nie równy. Na rynku dostępne są części do maszyn rolniczych, które choć nie maja logo, są znakomitej jakości, nie ustępującej ich oryginalnym odpowiednikom. Bywa, że są nawet produkowane w tym samym miejscu, co części oryginalne. Takie elementy warto wybrać, gdy wiemy dokładnie, że będą one pasowały do naszego urządzenia i jeśli mamy pewność, co do ich jakości. Nie warto ulegać pokusie tanich zamienników. Te najtańsze są niskiej jakości i mogą spowodować więcej szkód, niż pożytku.

Kiedy lepiej używać oryginalnych części?

Stosowanie oryginalnych części zamiennych jest droższe, jednak czasem warto więcej zainwestować w naprawę. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy maszyna jest nowa, objęta gwarancją. Użycie zamienników w maszynie na gwarancji, może doprowadzić do jej utraty. W takim wypadku nie warto ryzykować. Ponadto, każda oryginalna część, jest także objęta osobną gwarancją, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku jej ewentualnej awarii.
Zakup oryginalnej części daje pewność dotyczącą jej jakości i kompatybilności z maszyną. Nie zawsze bowiem wiemy, czy części zamienne będą pasowały do danego modelu maszyny. W przypadku części oryginalnych to ryzyko nie istnieje. Wystarczy w autoryzowanym salonie zgłosić zapotrzebowanie na określoną część i mamy pewność, że będzie ona pasowała.

Wybierając części do maszyn rolniczych można stosować zamienniki, ale należy zwracać uwagę, by były one wysokiej jakości. Oryginalne części zamienne warto wybrać, gdy maszyna jest na gwarancji lub gdy nie mamy pewności, co do kompatybilności części z naszym modelem maszyny.

Zastosowanie maszyn w procesie rozrzucania obornika

Czasy, gdy pole uprawiano z wykorzystaniem tylko siły własnych mięśni, przy wsparciu zwierząt, na szczęście odeszły do lamusa. Dziś to technika dyktuje trendy i ułatwia pracę rolnikom. Bez wątpienia jedną z ważniejszych maszyn, które wykorzystywane są do prac rolniczych jest rozrzutnik obornika. Maszyna ta, jak sama nazwa wskazuje, rozrzuca nawóz na pole, by zwiększyć żyzność gleby. Obornik bowiem, wpływa na zapasy próchnicy i zwiększa ilość składników pokarmowych koniecznych dla upraw.

(więcej…)

Jak naprawić zużyty ślimak w paszowozie?

Paszowóz to sprzęt rolniczy zwiększający wydajność pracy hodowców. Dzięki jego zastosowaniu pasza trafia do zwierząt szybciej i w takich proporcjach, jakie są najlepsze dla zachowania zbilansowanej diety. Za sprawą pracy mieszadła pokarm ma także odpowiednią strukturę. Jednym z elementów, które w sposób naturalny ulegają zużyciu w trakcie eksploatacji, jest ślimak. Jak dokonać jego naprawy?

(więcej…)

Najważniejsze parametry wozów paszowych. Co sprawdzić przed zakupem?

Wóz paszowy to jedna z podstawowych maszyn w gospodarstwach zajmujących się hodowlą krów. Dzięki niemu znacznie skraca się czas potrzebny na przygotowanie i zadawanie pasz, co zwiększa opłacalność hodowli bydła i przekłada się na wyższe zyski. Wozy paszowe w odróżnieniu od innych maszyn używane są w gospodarstwie codziennie, dlatego muszą być solidnie wykonane. Zakup wozu paszowego powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Czym sugerować się w trakcie zakupu wozu paszowego?

(więcej…)

Rola i przeznaczenie przyczep skorupowych

Dobry sprzęt zwiększa wydajność pracy na gospodarstwie rolnym. Jednym z najważniejszych urządzeń transportowych, ze względu na swoją przydatność, jest przyczepa skorupowa. Swoją popularność zawdzięcza dużej wytrzymałości, niezawodności i wszechstronnemu zastosowaniu. Doskonale radzi sobie z aktywnościami w najcięższych warunkach. Ponadto, zwiększa wydajność pracy.

Przewóz płodów rolnych i materiałów budowlanych

Przyczepy skorupowe przeznaczone są do przewozu płodów rolnych takich, jak ziemniaki, buraki, marchew oraz do przewozu materiałów sypkich, m.in. żwiru i piasku. Jest ona odporna na wilgoć i zanieczyszczenia. Ze względu na jej dużą pojemność, jednorazowo można przewieźć nawet 14 ton materiału, co ogranicza koszty transportu. Znajduje zastosowanie podczas zbioru zielonek, przy przeładunku ziarna, np. kukurydzy lub rzepaku oraz podczas transportu buraków a nawet piasku.

Zalety przyczepy skorupowej

Mocna konstrukcja zapewnia bezpieczny przewóz produktów. Ponadto, urządzenie jest wyposażone w okna rewizyjne, znajdujące się z przodu, po bokach oraz od strony kierowcy, co pozwala na pełną kontrolę załadunku. Z kolei trapezowy kształt skrzyni ułatwia szybki wyładunek. Hydrauliczna klapa jest bezobsługowa, dlatego znacznie ułatwia pracę. To, że jest otwierana tylko z tyłu, sprawia, że jest wyjątkowo szczelna. Kolejnym udogodnieniem pozostaje wybór kierunku wywrotu. Duże koła urządzenia umożliwiają przemieszczanie się po nierównym podłożu. Amortyzator zamontowany na dyszlu minimalizuje szarpnięcia przyczepy. Składa się ona z mniejszej ilości elementów niż np. przyczepa burtowa. Przyczepa skorupowa cechuje się większą niezawodnością.

Czym charakteryzują się do maszyn rolniczych?

Opony do maszyn rolniczych, a w szczególności ich stan i wytrzymałość wpływają na ekonomiczność jazdy maszyn rolniczych i ich bezpieczne użytkowanie. Ogumienie rolnicze jest przystosowane do trudnej jazdy, ciężkich warunków terenowych i bardzo dużych obciążeń. Duży wybór opon do różnych modeli maszyn sprawia, że każdy rolnik może wybrać idealną oponę do potrzeb swojego gospodarstwa, dzięki czemu może przejechać bez przeszkód po każdym terenie. Czym charakteryzują się opony do maszyn rolniczych? Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Opony diagonalne – co to takiego?

Opony do maszyn rolniczych różnią się parametrami oraz budową. Wybór odpowiedniego ogumienia pozwoli na skuteczną wydajność w trakcie pracy i komfort podczas obsługiwania maszyn. Opony do maszyn rolniczych dostępne są w wersjach o niskim, średnim i wysokim profilu. Można wyróżnić dwie kategorie: opony radialne i diagonalne. Różnią się między sobą budową i parametrami, co wpływa na ich zastosowanie.

Opony diagonalne w zależności od specyfiki, zbudowane są na bazie dwóch lub więcej warstw ułożonych ukośnie. W efekcie czego opony diagonalne są bardzo trwałe i mogą być z powodzeniem wykorzystywane na budowach i podczas prac leśnych. O wytrzymałości opony diagonalnej decyduje ilość warstw gumy użytej do jej wyprodukowania. Ta ilość warstw jest równa w każdym miejscu opony.

Opony radialne – czym się charakteryzują?

Opony radialne zapewniają jednak lepsze parametry jezdne i mniejsze drgania. Wydłużają okres użytkowania ogumienia i pozwalają uzyskać mniejsze zużycie paliwa. W modelach radialnych czoło opony jest wzmocnione, przez co nie odkształca się pod naciskiem ciężkich maszyn. Wpływa to na doskonale przyleganie do gleby podczas prac na polach uprawnych.

Przy wyborze opon do maszyn rolniczych, warto skierować swoje kroki do sprawdzonych firm specjalizujących się w ogumieniu sprzętu do prac polowych. W takich miejscach można nie tylko liczyć na wysokiej jakości towar, ale też na profesjonalną poradę.

Alima na Fermie w Łodzi

W miniony weekend odbyła się kolejna edycja targów Ferma w Łodzi. To szczególne dla nas wydarzenie, ponieważ mieliśmy okazję pokazać na nich naszą kolejną nowość – tym razem był to EVO COMFORT 2.0. To udoskonalona wersja naszej ścielarki, którą od kilku już lat z powodzeniem oferujemy polskim hodowcom. Nowy EVO COMFORT spotkał się z dużym zainteresowaniem i otrzymał nagrodę ZŁOTY MEDAL w kategorii NOWOŚĆ. Już wkrótce pierwsze tego typu maszyny będziecie mogli zobaczyć w pracy w gospodarstwach i na specjalnych pokazach.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko. Jak zawsze frekwencja dopisała. Duże zainteresowanie i ciekawe rozmowy – to sprawia, że zawsze lubimy wracać do Łodzi. Kolejny raz za niecały rok. Zapraszamy już teraz.

Podstawowe zasady żywienia krów mlecznych

Żywienie krów mlecznych to jedno z najtrudniejszych zadań w ich chowie. Prawidłowe i zbilansowane posiłki to gwarancja dobrego stanu zdrowia zwierząt i ich kondycji. Potrzeby pokarmowe przeżuwaczy zależą w dużej mierze od stadium laktacji, czy ciąży. Krowa w laktacji, prócz wysokiej jakości pokarmów potrzebuje również dużo ruchu, powietrza i światła. Dawka pokarmu musi być regularnie kontrolowana, a w razie potrzeby natychmiast korygowana. Jak prawidłowo żywić krowy mleczne? Jak dobrze zbilansować paszę?

Jak zwiększyć wydajność krów mlecznych?

Podstawą uzyskania jak największej wydajności stada jest odpowiedni system żywieniowy. Ważne, by ten proces zwiększania wydajności przeprowadzać stopniowo i rozsądnie, przy zachowaniu płodności krów i dobrego stanu zdrowia. System żywieniowy musi w stu procentach pokryć zapotrzebowanie energetyczne, mineralno-witaminowe i białkowe. Przy żywieniu krów wysokowydajnych najważniejsza jest stabilizacja procesów fermentacyjnych w żwaczu. Dla osiągnięcia efektu wysokiej wydajności stosuje się dodatki do pasz, które poprawiają pobranie suchej masy. Są to zazwyczaj wyciągi z roślin i melasa.

System TMR — co to takiego?

Aby karmienie krów mlecznych przyniosło zamierzony skutek, pasze treściwe i objętościowe muszą być zmieszane i podawane krowom jednocześnie. System TMR (Total Mixed Ration), to najpopularniejszy sposób na przygotowanie dawek dla krów, które będą pokrywały zapotrzebowanie na białko, witaminy i sole mineralne.

Zanim rozpoczniemy wdrażanie systemu TMR, należy podzielić krowy na grupy żywieniowe. Według zaleceń należy wyszczególnić trzy grupy: krowy do 120 dnia laktacji, od 120 dnia do zasuszenia oraz krowy zasuszone. Do TMR należy używać jedynie dobrych kiszonek, niewskazane jest stosowanie buraków pastewnych czy mokrych wysłodków. Karmienie w systemie TMR powinno zawierać około 18 procent włókna surowego i 75% paszy objętościowej pociętej do sieczki 3-4 cm. Podawana krowom pasza nie może się rozsypywać ani zlepiać.

Witamy na blogu!

Serdecznie witamy wszystkich klientów na naszym blogu

(więcej…)

Złoty Medal dla Alimy za serię wozów EVOLUTION PRO!

Z dumą i radością chcielibyśmy powiadomić, iż nasza Spółka otrzymała Złoty Medal MTP na targach POLAGRA PREMIERY 2020 za serię wozów EVOLUTION PRO! W naszej 30- letniej historii zdobyliśmy do tej pory już 2 takie ważne dla nas wyróżnienia, w 2007 i 2010 roku. Ten najnowszy – trzeci złoty medal jest ukoronowaniem naszej ciężkiej pracy, jaką wkładamy w rozwój naszych produktów.
Dziękujemy!