logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Rozrzutnik obornika jedno czy dwuosiowy – który wybrać?

Zakup maszyny to spora inwestycja, która znacznie poprawi jakość pracy przez najbliższe parę lat. W związku z tym musi być to przemyślany wybór. Planując nabycie rozrzutnika obornika, warto zwrócić uwagę na istotne parametry, a także zdecydować się na model jedno- lub dwuosiowy. Który z wariantów będzie bardziej przydatny w pracy na gospodarstwie?

Jedno- czy dwuosiowy rozrzutnik – który sprawdzi się lepiej?

Choć wskazuje na to nazwa, to rozrzutnik obornika służy nie tylko do rozprowadzania obornika, lecz także kompostu, torfu, nawozu, wapna oraz półpłynnych preparatów. Bez problemu można za jego pomocą przewieźć kiszonkę czy żyto. Dzięki swojej funkcjonalności ten sprzęt jest bardzo przydatny podczas pracy. Wielu rolników decyduje się na zakup jednoosiowego obornika. Jest on wyposażony w solidne, duże koła, które radzą sobie świetnie na nierównym, grząskim i nieco mokrym podłożu. Należy je również docenić za dobrą zwrotność, co ułatwia manewrowanie sprzętem. Plusem dwuosiowych rozrzutników jest dobra równomierność rozrzucania obornika, co skraca czas pracy. Decyzja o tym, jaki typ sprzętu wybrać, powinna być podyktowana potrzebami danego gospodarstwa – a przede wszystkim jego wielkością.

Na co zwrócić uwagę wybierając rozrzutnik?

Decydując się na zakup rozrzutnika, należy wziąć pod uwagę jego pojemność. Warto dobrać ją do wielkości i potrzeb gospodarstwa. Nie bez znaczenia jest także rozmiar kół, gdyż to od nich w znacznej mierze zależy, jak sprzęt będzie radził sobie na podłożu, np. szerokie opony wywołują mniejszy nacisk na glebę, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo, że maszyna się zakopie. Z kolei od rodzaju adaptera – od tego, czy jest 2-, 3- czy 4-walcowy – zależy, na ile metrów można rozrzucić obornik. W zależności od struktury rozrzuconego materiału może to być nawet 18 metrów. Dobrze również sprawdzić, czy do danego modelu rozrzutnika są ogólnodostępne części. Dzięki temu nie będzie problemu z ich naprawą w razie awarii.