logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Jak zbudowane są stacjonarne wozy paszowe?

Stacjonarne wozy paszowe stanowią istotny element automatycznego systemu żywieniowego stosowanego – zarówno w dużych, jak i mniejszych gospodarstwach rolnych zajmujących się głównie hodowlą trzody. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz zagospodarować wolną przestrzeń w oborze. W poniższym artykule dowiecie się Państwo, jak zbudowany jest stacjonarny wóz paszowy, oraz jaka jest jego podstawowa zasada działania.

Charakterystyka i rola stacjonarnego wozu paszowego w gospodarstwie rolnym

Obecny rynek ma do zaoferowania wiele modeli paszowozów. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim mobilne wozy służące zarówno do mieszania, jak i dystrybucji paszy w korytarzu żywieniowym. Stacjonarne wozy paszowe pełnią funkcję mieszalnika, który dostarcza gotową karmę do podajnika. Jego budowa podobna jest do mobilnego odpowiednika maszyny, ale podstawa różnica to oczywiście dodatkowe wyposażenie obejmujące silnik elektryczny. Pozwala to na pracę bez konieczności instalowania zewnętrznego źródła mocy w postaci ciągnika.

Pojemność, jaką dysponują stacjonarne miksery, zaczyna się od 8 m3, a kończy na aż 50 m3. Taka wielkość urządzenia pozwala na zaspokojenie potrzeb karmienia stada liczącego kilkaset sztuk. Maszyna ta składa się z kilku podstawowych elementów konstrukcyjnych, które będą występowały w każdym modelu, natomiast istnieje możliwość rozszerzenia mechanizmu o kolejne akcesoria. Do standardowego wyposażenia należy:

  • kosz,
  • ślimaki z nożami,
  • kontranoże,
  • rura antywysypowa.

W zależności od modelu stacjonarny wóz paszowy może być wyposażony w jeden, dwa lub trzy ślimaki. Odpowiedzialne są one za mieszanie paszy oraz jej dozowanie na taśmę. Do dodatkowego wyposażenia można zaliczyć elementy jak: pokrywa, magnesy czy transporter.

Zalety korzystania ze stacjonarnego wozu paszowego

Użytkowanie ze stacjonarnego wozu paszowego wiąże się z ogromnymi korzyściami dla gospodarstwa. Największą zaletą jest zwiększenie efektywności przygotowania i dostarczenia pokarmu zwierzętom hodowlanym. W czasie pracy automatu rolnik może zająć się innymi zadaniami. Mechanizm pozwala zmniejszyć również powierzchnię potrzebną na prawidłowe funkcjonowanie korytarza żywieniowego, którego szerokość w zależności od potrzeb będzie wynosić średnio ok. 2 metry.