logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Jak działa wóz paszowy?

Prowadzenie gospodarstwa jest zadaniem, które wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Jednak w obecnych czasach ważny jest jeszcze jeden czynnik. Jak pokazują badania z roku na rok rośnie znaczenie nowoczesnych maszyn i sprzętów, które pozwalają zautomatyzować wiele ważnych, czasochłonnych procesów i sprawiają, że efektywność prowadzonych prac stale się zwiększa. W gospodarstwach nastawionych głównie na hodowlę krów ważną rolę odgrywają wozy paszowe. Czym one są? Na jakiej zasadzie działają? I dlaczego są tak popularne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule. 

Wóz paszowy – czym jest?

Wóz paszowy, nazywany także paszowozem to jedna z najważniejszych maszyn w gospodarstwie opartym na hodowli krów. Jego wykorzystanie pozwala na szybsze i efektywniejsze przygotowywanie paszy dla zwierząt, a także jej dokładne dozowanie. Maszyny tego typu zwiększają ogólną opłacalność hodowli i sprawiają, że zyski rolników wzrastają. Należy jednak pamiętać, że wóz paszowy narażony jest na codzienną eksploatację, która stanowi duże obciążenie. Właśnie dlatego należy wybierać jedynie propozycje pochodzące od sprawdzonych dostawców, którzy tworzą swoje produkty z najwyższej jakości materiałów. 

Zasada działania i budowa maszyny

Na jakiej zasadzie działa wóz paszowy? Jak już wspomnieliśmy jego głównym zadaniem jest dokładne mieszanie składników paszy i sprawianie, by nie ulegały zbryleniu. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki innowacyjnej i solidnej konstrukcji opartej na kilku ważnych elementach. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zbiornik wykonany z grubej blachy, w którym następuje przygotowanie pożywienia dla bydła. Część ta powinna charakteryzować się dużą pojemnością, dostosowaną do potrzeb gospodarstwa, a także maksymalną wytrzymałością. Zarówno wymiary, jak i kształt zbiornika powinny zapobiegać wysypywaniu się paszy i umożliwiać jej dokładne wymieszanie.  

Niezbędnym elementem wozu paszowego są także noże i mieszadła, które gwarantują precyzyjne cięcie i dokładne rozrabianie składników karmy. Proces ten wpływa na jakość paszy, a także na to, czy krowy będą chętnie spożywać pokarm. Rozdrabnianie jest więc czynnikiem wpływającym pośrednio na efektywność produkcji mlecznej. Warto pamiętać, że ostrza są narażone na intensywną eksploatację i ulegają szybkiemu zużyciu. To sprawia, że należy je regularnie kontrolować i w zależności od potrzeb – wymieniać.  

Jednak to nie koniec. Paszowozy oprócz możliwości mieszania i rozdrabniania cząstek pokarmu umożliwiają także podawanie gotowej mieszanki bezpośrednio do zwierząt. Funkcja ta jest możliwa dzięki wyposażeniu maszyny w specjalne otwory wysypowe lub taśmy transportowe zapewniające równomierne i efektywne dozowanie karmy. Nowoczesne propozycje są wyposażone także w podwozie z kołami, ramy z zaczepem do ciągnika, stopę podporową oraz urządzenia ważące. 

Nasza oferta

Jeśli prowadzisz gospodarstwo, które skupia się w dużej mierze na hodowli krów, wóz paszowy to rozwiązanie dla Ciebie. Wysokiej jakości propozycje znajdziesz w ofercie naszej firmy. Dlaczego warto nam zaufać? Przede wszystkim dlatego, że każda maszyna jest efektem długoletniego doświadczenia i wiedzy naszych specjalistów. Oferujemy dostęp do wozów paszowych, które wykazują niskie  zapotrzebowanie na moc, a jednocześnie wyróżniają się doskonałą efektywnością. 

Inne zalety naszych propozycji to:

  • optymalna konstrukcja, która pozwala na szybkie i efektywne przygotowywanie paszy,
  • obecność innowacyjnych rozwiązań, takich jak przekładnie planetarne oraz ślimaki do paszowozu, które zapewniają optymalny czas mieszania paszy i jej wysoką jakość,
  • oszczędność energii,
  • gwarancja maksymalnej wydajności i bezawaryjności dzięki zastosowaniu poprzecznego taśmociągu,
  • każdy z nich to połączeniem dużego doświadczenia kadry i ciągłego dialogu z naszymi dilerami oraz klientami.