logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Jak dobrać łańcuch do rozrzutnika?

Rozrzutniki do obornika są urządzeniami, które znacznie przyśpieszają pracę na roli, czyniąc ją prostszą i o wiele bardziej wydajną. Ich zadaniem jest równomierne rozprowadzanie nawozu, aby ziemia była lepiej użyźniona, a rosnące na niej rośliny cechowały się wyższą jakością. Dzięki zastosowaniu kół identycznych z tymi, jakie są stosowane w ciągnikach, rozrzutnik jest w stanie pracować w każdych warunkach, nawet na najtrudniejszym terenie, również tym o grząskim, nieregularnym podłożu. Jego ważną cechą jest również łatwość w używaniu oraz przystosowaniu do innych warunków: odpowiednio zaprojektowane modele mogą łatwo zostać przekształcone w przyczepy transportowe i doskonale radzą sobie również z materiałem innym niż obornik – na przykład wapnem, pomiotem kurzym lub innym nawozem o podobnej konsystencji. 

Jaką funkcję pełni łańcuch do rozrzutnika? 

Aby jednak rozrzutniki do obornika odpowiednio spełniały swoją funkcję, niezwykle ważne jest wyposażenie ich w odpowiednie części. Do najistotniejszych należy łańcuch, którego zadaniem jest przekazywanie napędu od kół jezdnych do taśmy, na której znajduje się obornik. Dzięki temu będzie się ona przesuwać i przenosić nawóz do walców, będących w stanie rozrzucić go po pobliskim terenie na odległość nawet 18 metrów – zależnie od wykorzystywanego materiału, jego wagi oraz sypkości. 

Dobry łańcuch to rozrzutnika musi charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami. Przede wszystkim, musi być wytrzymały – przez większość czasu jest mocno naciągnięty i znajduje się pod dużym obciążeniem. Wytrzymanie go jest jednym z jego najważniejszych zadań. Dlatego bardzo ważne, aby łańcuch został stworzony z wysokiej jakości stali. Najistotniejszym czynnikiem jest odporność na zrywanie, którą są w stanie zapewnić elementy o odpowiedniej klasie wykonania. Z racji częstej eksploatacji powinien być również trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Warto więc zdecydować się na części ocynkowane, skutecznie zabezpieczone przed korozją. Dzięki temu łańcuch będzie w stanie odpowiednio służyć przez wiele długich lat.