logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Zastosowanie maszyn w procesie rozrzucania obornika

Czasy, gdy pole uprawiano z wykorzystaniem tylko siły własnych mięśni, przy wsparciu zwierząt, na szczęście odeszły do lamusa. Dziś to technika dyktuje trendy i ułatwia pracę rolnikom. Bez wątpienia jedną z ważniejszych maszyn, które wykorzystywane są do prac rolniczych jest rozrzutnik obornika. Maszyna ta, jak sama nazwa wskazuje, rozrzuca nawóz na pole, by zwiększyć żyzność gleby. Obornik bowiem, wpływa na zapasy próchnicy i zwiększa ilość składników pokarmowych koniecznych dla upraw.

Jak działa rozrzutnik obornika?

Rozrzutnik obornika składa się z dwóch głównych części. Pierwszą z nich jest skrzynia, gdzie ładuje się nawóz, który jest następnie transportowany na pole. W niektórych maszynach, dzięki zdejmowanemu adapterowi, taki rozrzutnik można przekształcić w przyczepę transportową. Drugim najważniejszym elementem maszyny jest specjalny system rozrzutu, składający się z walców rozrzucających materiał. Dzięki dynamicznemu ruchowi obrotowemu, maszyna potrafi rozrzucić nawóz nawet na 18 m. Dostarczenie obornika do elementu rozrzucającego zapewnia przenośnik łańcuchowo-listwowy.

Układ jezdny

Rozrzutnik obornika jest skonstruowany tak, by pracować nawet w bardzo trudnych warunkach. Z tego powodu niezwykle ważny jest tu układ jezdny, który musi sprostać także ciężarowi materiału umieszczanego w skrzyni. Wydajność i wytrzymałość takiego sprzętu musi być wyższa, niż w zwykłych przyczepach transportowych. W wielu produkowanych rozrzutnikach dominowały tradycyjnie podwójne osie, jednak nowoczesne rozwiązania wskazują na ograniczanie liczby osi do jednej, która połączona jest kołami o dużej średnicy. Opony w takich maszynach są wyposażone w specjalny, bieżnik rolniczy.
Zaletą pojedynczej osi jest zmniejszenie oporów, co zmienia zapotrzebowanie na moc ciągnika. Ponadto takie rozwiązanie poprawia zwrotność maszyny.

Rozrzutnik obornika może służyć także do rozrzutu innych materiałów, takich jak pomiot kurzy czy wapno. Urządzenia te są niezastąpione w rolnictwie i znacznie usprawniają przebieg prac.