logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Wybór części do maszyn rolniczych – oryginalne czy zamienniki?

Maszyny rolnicze, jak każdy sprzęt, czasem ulegają awariom i zdarza się, że ich naprawa wymaga wymiany określonych części. Wiąże się to z kosztami. Chcąc ich uniknąć, czasem decydujemy się na rezygnację z oryginalnych części, na rzecz ich tańszych zamienników. Czy to właściwe postępowanie, czy może pozorna oszczędność, której wkrótce będziemy żałować? Pytanie, które zadaje sobie wielu rolników i właścicieli maszyn rolniczych brzmi: czy warto stosować tańsze zamienniki do napraw maszyn, czy lepiej nie ryzykować?

Czy warto stosować zamienniki?

Powodem, dla którego rozważa się w ogóle zastępowanie oryginalnych części zamiennikami, jest oczywiście aspekt ekonomiczny, a więc cena. Nieoryginalne części zamienne są po prostu tańsze, co ma niebagatelne znaczenie w naprawie maszyn rolniczych, szczególnie, że ich ilość powoduje możliwość występowania rozmaitych awarii w różnych maszynach. Nic dziwnego, że ich właściciele szukają oszczędności. Zamienniki stanowią kuszącą zachętę, jednak z oszczędnościami nie można się zagalopować. Wszak zamiennik zamiennikowi nie równy. Na rynku dostępne są części do maszyn rolniczych, które choć nie maja logo, są znakomitej jakości, nie ustępującej ich oryginalnym odpowiednikom. Bywa, że są nawet produkowane w tym samym miejscu, co części oryginalne. Takie elementy warto wybrać, gdy wiemy dokładnie, że będą one pasowały do naszego urządzenia i jeśli mamy pewność, co do ich jakości. Nie warto ulegać pokusie tanich zamienników. Te najtańsze są niskiej jakości i mogą spowodować więcej szkód, niż pożytku.

Kiedy lepiej używać oryginalnych części?

Stosowanie oryginalnych części zamiennych jest droższe, jednak czasem warto więcej zainwestować w naprawę. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy maszyna jest nowa, objęta gwarancją. Użycie zamienników w maszynie na gwarancji, może doprowadzić do jej utraty. W takim wypadku nie warto ryzykować. Ponadto, każda oryginalna część, jest także objęta osobną gwarancją, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku jej ewentualnej awarii.
Zakup oryginalnej części daje pewność dotyczącą jej jakości i kompatybilności z maszyną. Nie zawsze bowiem wiemy, czy części zamienne będą pasowały do danego modelu maszyny. W przypadku części oryginalnych to ryzyko nie istnieje. Wystarczy w autoryzowanym salonie zgłosić zapotrzebowanie na określoną część i mamy pewność, że będzie ona pasowała.

Wybierając części do maszyn rolniczych można stosować zamienniki, ale należy zwracać uwagę, by były one wysokiej jakości. Oryginalne części zamienne warto wybrać, gdy maszyna jest na gwarancji lub gdy nie mamy pewności, co do kompatybilności części z naszym modelem maszyny.