logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Ścielarki do słomy – konieczność, gadżet, czy też zbędny wydatek?

Automatyzacja w gospodarstwach rozwija się niezwykle prężnie. Rozrzucanie słomy z pomocą siły fizycznej – sprawdzało się dawno temu, przy małym gospodarstwie. W zależności od wielkości hodowli obsługa technologiczna wykorzystanej słomy stanowi dla hodowcy wyzwanie, zabierając czas i generując dodatkowe koszty. Usprawnienie tych procesów i stosowane w gospodarstwie ułatwienia w postaci rozdrabniacza oraz ścielarki do słomy mogą zdecydowanie podnieść jakość produkcji.

Jak działa ścielarka?

Urządzenie rozrzuca słomę zarówno z kostek, jak i bel. W zależności od wielkości i rodzaju musi mieć przed sobą ciągnik o odpowiedniej mocy. Ścielarka do słomy Evo Comfort 2.0 wyposażona została w hydraulicznie regulowany przenośnik podłogowy oraz wygodny model skrzyni biegów, pozwalającej na pracę przy dwóch prędkościach wirnika turbiny: szybszej 540 obr/min i wolniejszej 278 obr/min. Automatyczny system widocznie poprawia komfort pracy w gospodarstwie.

W jakim celu można stosować ścielarki?

Zaletą tych urządzeń jest multizadaniowość, a możemy użyć ich do: rozwijania bel, rozdrabniania słomy na cele energetyczne czy też zadawania paszy. Możliwe jest także wykorzystanie ścielarek jako podajników do siana i sianokiszonki, a nawet wykorzystanie ich jako wozu paszowego. Słoma jest również wykorzystywana do ściółkowania w innych rodzajach hodowli. Zastosowanie ściółki ma porównywalne zalety przy utrzymywaniu trzody chlewnej czy drobiu. Dzięki ściółce zwierzęta zyskują warunki zbliżone do naturalnych – warstwa słomy pozwala świniom i kurom na naturalną aktywność. Rozdrabniacze są niezbędne również w wyrobie brykietów. Nadwyżkę słomy w gospodarstwie spożytkować można do wytwarzania brykietów na sprzedaż lub do użytku własnego na opał. Gama zastosowań ścielarki jest więc bardzo szeroka.

Wszystkie modele łączy jednak to, że pozwalają na duże oszczędności – zdrowia, czasu i materiału. Według użytkowników maszyn zaoszczędzić można również słomę, a zużycie może zmaleć nawet o kilkanaście procent. 

Wróć