logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Ścielarka jako praktyczne rozwiązanie dla kurników

Praca na gospodarstwie pochłania wiele czasu i energii. W związku z tym dobrze sięgnąć po praktyczne rozwiązania pozwalające na szybsze wykonywanie danych czynności. Jednym z nich jest zainwestowanie w ścielarkę, dzięki której sprawnie, bez niepotrzebnego dźwigania czy ciągłego schylania się, można wymienić podłoże w kurniku. Jakie jeszcze zalety ma tego rodzaju sprzęt?

Ścielarka nie tylko to ścielenia słomy

Ścielarka jest niezwykle przydatna w gospodarstwach trudniących się hodowlą drobiu, ponieważ pozwala na równomierne rozłożenie słomy w kurniku. Ta czynność wykonywana w sposób manualny jest dosyć męcząca, a co więcej, trzeba ją robić regularnie, gdyż jakość ściółki ma wpływ na dobrostan zwierząt. Jednym z jej zadań jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności, a także wchłanianie wszelkich nieczystości. W związku z tym dobrze skrócić czas trwania pracy używając ścielarki. Ponadto doskonale radzi sobie ona z materiałem w balach, kostkach oraz wariantem sprasowanym. Warto dodać, że rozrzucony materiał jest dobrze rozdrobniony, co przedłuża jego wydajność, a także pozwala na lepsze wchłanianie m.in. wody. Dla wygody gospodarza maszyny tego rodzaju są wyposażone w nowoczesną skrzynię biegów oraz regulowany w sposób hydrauliczny przenośnik podłogowy. W związku z tym ścielarka do słomy może pracować aż przy dwóch prędkościach wirnika.

Choć wskazuje na to nazwa, to ścielarka nadaje się nie tylko do rozrzucania słomy, lecz także palletu, superfosforatu, wiórów, a nawet piasku, papieru czy też wapna hydratyzowanego. Dzięki temu, że te maszyny mają z tyłu zamontowaną klapę podnoszoną hydraulicznie, z powodzeniem mogą zostać wykorzystane jako urządzenia do podawania paszy w oborach. Ponadto wyrzut może być skierowany w prawą albo lewą stronę, co znacznie ułatwia pracę. Możliwe jest również ustawienie kąta oraz odległości wyrzutu, więc słoma znajdzie się w odpowiednim miejscu bez ingerencji gospodarza.