logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Niestandardowe rozwiązania w wozach paszowych dla nietypowych obór

Choć są pewne standardy dotyczące produkcji wozów paszowych, to jednak obory występują w różnych konstrukcjach i nie zawsze da się wjechać typowym modelem i bez problemu go obsługiwać w każdych warunkach. Jak znaleźć sprzęt odpowiadający nietypowym wymaganiom?

Problemy z oborami starego typu

Wóz paszowy powinien być dopasowany do ilości sztuk w stadzie oraz wielkości wjazdu do obory. W ten sposób można stworzyć optymalne warunki pracy przy niewielkim zużyciu energii. W naszej firmie w serii wozów jednoślimakowych wprowadziliśmy tzw. podtypy wymiarowe w każdej pojemności serii EVOLUTION (od 6 do 16 m3). Dzięki temu można dobrać odpowiednią maszynę do określonej obory. Problemem często są budynki inwentarskie starego typu o niższej wysokości. Jeśli do tego dochodzi duża wielkość stada, jednoślimakowe maszyny nie są w stanie zaspokoić wymaganych potrzeb. Dlatego właśnie powstał projekt dwuślimakowego EVOLUTION TWIN, który uzyskuje mniejszą wysokość od standardowych wozów dwuślimakowych dzięki wydłużeniu kosza. Seria ta obejmuje pojemności od 12 do 16 m3.

Inne modyfikacje

Na uwagę zasługuje także seria EVOLUTION PRO, która obejmuje maszyny jednoślimakowe od 8 do 16 m3 oraz dwuślimakowe od 12 do 30 m3. Można także zamówić urządzenia trzyślimakowe. Dzięki krótkiej ramie oraz dyszlowi z możliwością regulacji wysokości ustawia się pozycję górną lub dolną, co z ułatwia podłączenie do ciągnika i zwiększa możliwości manewrowe zestawu. Okna zsypowe mają 110 cm, a szerokość taśmy wyładunkowej sięga do 90 cm. Dzięki temu podawanie paszy jest płynne. Wszystkimi funkcjami maszyny można sterować z pilota EVO PAD. Komfort dodatkowo zwiększa drabinka inspekcyjna z wygodną stopnicą oraz wyświetlacz wagi na ruchomym ramieniu. Wozy paszowe firmy ALIMA BIS bazują na sprawdzonych podstawach, jednak różnią się typami i wielkościami. Każdorazowo są projektowane pod klientów ze względu na ich różnorodne potrzeby. Najczęstsze modyfikacje to obniżenie wozu ze względu na niski wjazd do obory, szeroka gama wysypów czy podajnik do dorzucania składników paszy.

Test prawdę ci powie

Przy zakupie wozu paszowego dostosowanego do budynków inwentarskich o niskim suficie, trzeba pamiętać o tym, że wysokość maszyny może zmieniać się w zależności od użytych osi i opon. Te parametry wpływają na końcowe wymiary produktu tak jak zastosowanie drzwi wyładunkowych na jednym z boków maszyn, co zwiększa szerokość całkowitą o około 20 cm. Duże znaczenie ma także zrzucanie paszy, co w wielu przypadkach kończy się pozostawieniem pokaźnej jej ilości na ślimaku. W testach produkty ALIMA BIS często sprawdzają się lepiej niż wozy z konkurencyjnych firm. Oczywiście najlepszym sposobem na sprawdzenie sprzętu jest możliwość spotkania się z doradcą, dobrania odpowiedniego wozu do swoich wymagań i samodzielnego przeprowadzenia testów.