logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Najważniejsze parametry wozów paszowych. Co sprawdzić przed zakupem?

Wóz paszowy to jedna z podstawowych maszyn w gospodarstwach zajmujących się hodowlą krów. Dzięki niemu znacznie skraca się czas potrzebny na przygotowanie i zadawanie pasz, co zwiększa opłacalność hodowli bydła i przekłada się na wyższe zyski. Wozy paszowe w odróżnieniu od innych maszyn używane są w gospodarstwie codziennie, dlatego muszą być solidnie wykonane. Zakup wozu paszowego powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Czym sugerować się w trakcie zakupu wozu paszowego?

Jak działają wozy paszowe?

Wozy paszowe to urządzenia, które dość niedawno pojawiły się w gospodarstwach, jednak ich zastosowanie w produkcji mieszanek żywieniowych jest nieocenione. Zadaniem wozu jest dokładne zmieszanie składników paszy, tak by nie dopuścić do zbrylenia, co decyduje o niezdatności skarmiania bydła. Zespół noży i mieszadeł zastosowany w wozie paszowym zapewnia precyzyjnie cięcie zielonki. Nowoczesne rozwiązania technologiczne zastosowane w maszynach umożliwiają tworzenie pasz dokładnie zważonych, zgodnie z wcześniej przygotowaną recepturą.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem wozu paszowego?

Decydując się na zakup wozu paszowego do gospodarstwa, należy sprawdzić, jakie wyposażenie on posiada. Czy jest wyposażony w zespół frezujący, ładowacz chwytakowy, wycinak szczękowy. Brak tego wyposażenia wymusza zakup dodatkowych urządzeń wspomagających do gospodarstwa.

Dobry wóz paszowy powinien być wyposażony w wagę, dzięki, której jesteśmy w stanie precyzyjnie dobrać odpowiednią porcję paszy do wykarmienia krów. Nowoczesne modele posiadają rozbudowane oprogramowanie przeznaczone do ustalania indywidualnych dawek pokarmowych.

W zależności od wielkości stada mamy do wyboru wozy paszowe o większej lub mniejszej pojemności. Niewielkie gabaryty miniwozów paszowych stosowanych w małych gospodarstwach umożliwiają również wjazd do budynków o niewielkim metrażu.

Wróć