logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Które części do maszyn rolniczych najszybciej się zużywają?

Sprzęt i wyposażenie wykorzystywane do prowadzenia gospodarstwa rolnego musi się odznaczać wysoką wytrzymałością, tak by zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii. Wszelkie przestoje podczas prac polowych czy obsługi zwierząt hodowlanych są kłopotliwe i kosztowne. Wszystkie podzespoły urządzeń mechanicznych podczas eksploatacji mogą jednak ulec zużyciu, a w takich sytuacjach kluczowy będzie dobry dostęp do części do maszyn rolniczych, co pozwoli na możliwie szybkie usunięcie usterki. Przekonajmy się, jakie podzespoły najczęściej wymagają wymiany.

Części do układów mechanicznych, elektrycznych i hydraulicznych

Każda maszyna składa się z części, które podczas jej działania w naturalny sposób ulegają zużyciu. W przypadku sprzętu rolniczego będą to na ogół elementy silników, zawieszenia, układów przeniesienia napędu, a także niektórych podzespołów roboczych. Jeśli chodzi o jednostki napędowe, przyśpieszone wyeksploatowanie następuje na ogół z powodu ciężkich warunków pracy – obciążeń, zapylenia, panujących temperatur czy niekorzystnych warunków pogodowych. Poza typową wymianą oleju silnikowego i filtrów powietrza, paliwa oraz oleju często zmieniać trzeba paski klinowe, a także świece w jednostkach benzynowych. W pozostałych mechanizmach uwagi wymagają zwykle łożyska, przekładnie cięgnowe lub mechaniczne, jak również mocowania elementów roboczych. W bardziej złożonych urządzeniach dochodzi też do uszkodzeń hydrauliki – uszczelnień i przewodów, ale także pomp lub zaworów.

Części do podzespołów roboczych maszyn rolniczych

Naturalnemu zużyciu ulegają elementy robocze poszczególnych maszyn. W przypadku sprzętu do obsługi zielonek i słomy mogą to być np. noże tnące, pasy transmisyjne czy ślimaki. W maszynach uprawowych co jakiś czas będą konieczne choćby nowe zęby lub talerze bron bądź wszelkiego rodzaju sprężyny. Wymiany z czasem potrzebują mechanizmy sterujące, napędowe lub odpowiedzialne za obsługę części ruchomych od wysypów po klapy przyczep, w których mogą zawodzić sworznie, zawiasy lub elementy blokujące. Przy dużych obciążeniach posłuszeństwa odmawiają siłowniki hydrauliczne i pneumatyka. We wszystkich maszynach ciągnionych zachodzi potrzeba zmiany psującego się oświetlenia i części układów elektrycznych albo tracącego swą wytrzymałość ogumienia.