logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Jaki paszowóz wybrać do małego gospodarstwa?

Paszowozy to maszyny, bez których wielu rolników nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Ułatwiają one karmienie zwierząt hodowlanych poprzez odpowiednie, automatyczne dawkowanie paszy. Sposoby dziennego dawkowania uzależnione są od wielu czynników takich jak stan zwierząt (laktacja, zasuszenie), ich aktualna wydajność, system utrzymania, wielkość stada oraz rodzaje preferowanych pasz.

Ważne jest nie tylko przygotowanie paszy, ale również podanie jej w odpowiednich ilościach w poszczególnych porach dnia.  Hodowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że prawidłowe żywienie krów ma wpływ na ich wydajność, a w konsekwencji również przekłada się na bezpośrednie zyski, dlatego też większość z nich przywiązuje szczególną uwagę do karmienia zwierząt.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wozu paszowego?

Wybór odpowiedniego paszowozu powinien bazować na kilku istotnych kryteriach. Najważniejszą kwestią jest określenie pojemności sprzętu, jaka najlepiej sprawdzi się w naszym gospodarstwie. Przy podjęciu decyzji uwzględnia się zatem liczbę posiadanych zwierząt, preferowany system żywieniowy (TMR lub PMR), wielkość dawki pokarmowej, wielkość i liczbę grup technologicznych, częstotliwość dawkowania paszy oraz plany rozwojowe np. związane ze zwiększeniem liczebności stada w przyszłości. Najczęściej sugeruje się, że zakup paszowozu jest opłacalny przy posiadaniu około 40 sztuk krów. Taka liczebność stada nie jest jednak wymagana przy zakupie, gdyż na rynku nie brakuje również wozów do pasz, które sprawdzą się w mniejszych nawet o połowę gospodarstwach.

Mniejsze paszowozy mogą mieć pojemność od 4 do 7 m3Wielu producentów dostosowuje również wielkość maszyny na indywidualne zamówienie rolników do wysokości i szerokości bram wjazdowych w pomieszczeniach gospodarczych. Dzięki temu właściciele mniejszych budynków inwentarskich mogą bez problemów zamówić wozy paszowe, które najlepiej spełnią ich oczekiwania i dopasują się do określonych warunków. Poza pojemnością małe paszowozy niewiele różnią się od swoich większych odpowiedników. Każdy model wykonany jest z najwyższej jakości materiałów, odpornych na korozję i pokrytych specjalnymi matami wytrzymałymi na zdarcie. Co więcej, może być wyposażony w opcje wyrzucania paszy na jedną lub dwie strony maszyny.

Istotną kwestią, na którą należy zwracać uwagę przy zakupie paszowozów, jest też wyposażenie wozu w specjalne urządzenia, dostosowane do samodzielnego załadunku niektórych komponentów pasz objętościowych takich jak np. zespół frezujący, wycinak szczękowy czy ładowacz chwytakowy. Mniejsze maszyny zazwyczaj mają ograniczone wyposażenie dodatkowe, ale w zamian za to są bardziej poręczne i dostosowują się do ograniczonych przestrzeni w wąskich i niskich korytarzach przejazdowych w oborach, zwykle tych starszej generacji. W naszej ofercie dla małych gospodarstw przygotowane zostały np. serie wozów Simple Line, które doskonale sprawdzą się przy stadach do 40 sztuk. Te paszowozy, mimo mniejszych wymiarów zapewniają optymalne zaspokojenie potrzeb żywieniowych bydła i tym samym zwiększają ich wydajność.