logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Jak naprawić zużyty ślimak w paszowozie?

Paszowóz to sprzęt rolniczy zwiększający wydajność pracy hodowców. Dzięki jego zastosowaniu pasza trafia do zwierząt szybciej i w takich proporcjach, jakie są najlepsze dla zachowania zbilansowanej diety. Za sprawą pracy mieszadła pokarm ma także odpowiednią strukturę. Jednym z elementów, które w sposób naturalny ulegają zużyciu w trakcie eksploatacji, jest ślimak. Jak dokonać jego naprawy?

Ślimak w paszowozie – element newralgiczny

W przeciwieństwie do pozostałych elementów paszowozu, takich jak ściany czy dno zbiornika, ślimak w wyniku intensywnej eksploatacji z czasem przestaje spełniać swoją funkcję. Na początku stępieniu ulegają noże i wycierają się dolne zwoje ślimaka. W kolejnym etapie może dojść także do ich wygięcia. Jest to sygnał alarmowy dla właściciela, że potrzebna będzie wymiana tego elementu. Oczywiście na rynku wtórnym można znaleźć części używane tego typu, jednak ślimak w paszowozie to komponent decydujący o poprawnym funkcjonowaniu całej maszyny. Z tego względu znacznie lepiej postawić na nową część, by móc się cieszyć poprawnym funkcjonowaniem paszowozu przez długie lata, nawet jeśli został on kupiony jako używany.

Naprawa ślimaka w paszowozie

Naprawa ślimaka pracującego w układzie pionowym nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności następuje odkręcenie śrub mocujących każdy zwój ślimaka, a następnie wydobycie ich z wnętrza zbiornika przy użyciu np. ładowarki. Po ocenie stanu przekładni można zamontować część zamienną, ustawiając uprzednio kąt wychylenia noży. Obecnie istnieje możliwość wykonania ślimaka do paszowozu na zamówienie, a nawet wyposażenia go w dodatkowe noże do długiej paszy. Firmy wspierające rolników oferują nawet usługę przeprowadzenia naprawy na terenie gospodarstwa właściciela.