logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Jak dobrać noże do wozu paszowego?

Wóz paszowy jest sprzętem wykorzystywanym w średnich i dużych gospodarstwach, zajmujących się hodowlą bydła. Korzystanie z tego rodzaju maszyny pozwala na bardzo dokładne i szybkie przygotowanie mieszanki pokarmu dla zwierząt. Rolnik zyskuje dzięki temu, wysokiej jakości paszę oraz oszczędność czasu, którego w tej branży jest zawsze za mało. Dodatkowo stosowanie wozu paszowego z automatycznym systemem podawania pozwala zaoszczędzić w stodole bardzo dużo miejsca. Korytarz żywieniowy w takim rozwiązaniu będzie wynosił około 2 metrów szerokości.

Rodzaje i działanie noży do wozu paszowego

W zależności od wozu paszowego, noże mogą różnić się od siebie zarówno pod względem wielkości, jak i budową. Główną cechą, na podstawie której będą Państwo mogli rozróżnić noże, jest system pracy wozu. System poziomy będzie wyposażony w innego rodzaju osprzęt niż wóz z systemem pionowym. W zależności od modelu ilość ta może się różnić, jednak uśredniając, w systemie poziomym znajdziemy około stu noży, natomiast w pionowym będzie ich kilka lub kilkanaście. W tym przypadku mniej znaczy więcej, ponieważ noże w maszynach są elementem, który jest najczęściej wymieniany. Dzięki temu rolnik zaoszczędzi więcej czasu na konserwacji maszyny. Należy pamiętać o regularnej wymianie ostrzy, ponieważ praca stępionymi narzędziami będzie powodować obniżeniem jakości paszy, a nawet uszkodzeniem niektórych modułów urządzenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając noże do wozu paszowego?

Pierwszą rzeczą, na którą ponowni Państwo zwrócić uwagę przed zakupem noży jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Stosowanie noży wykonanych ze stali hartowanej pozwoli na dłuższe ich eksploatowanie, co w ostatecznym rozrachunku jest znacznie korzystniejsze. Bardzo ważna jest również grubość ostrzy. Zbyt cienkie noże mogą ulec powyginaniu lub złamaniu, co stanowi zagrożenie przedostania się metalowych elementów do pokarmu. Ostatnim aspektem jest odpowiednie dopasowanie noży do posiadanego modelu wozu paszowego. Najgorszym błędem, jaki można popełnić podczas takiego zakupu, jest nabycie noży, które nie będą kompatybilne z posiadanym wozem paszowym.