logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Jak dobrać burtę do rozrzutnika?

Rozrzutnik jest niezbędnym elementem każdego gospodarstwa rolnego. Dzięki temu urządzeniu rolnicy uzyskują efekt synergii pomiędzy hodowlą bydła i uprawą roli. Obornik produkowany przez zwierzęta może być odpowiednio przetworzony i wykorzystany na polu jako naturalny nawóz. Wszystko dzieje się w sposób zgodny z ekologią, a także z obowiązującymi przepisami i normami. Aby nawożenie za pomocą rozrzutnika byłe jeszcze bardziej efektywne, można skorzystać z szeregu akcesoriów, które znacznie ułatwiają pracę.

Czym są burty do rozrzutnika i w jakim celu się je stosuje?

Jednym z takich akcesoriów są burty do rozrzutnika. Pomimo tego, że nie jest to niezbędny element wyposażenia, warto w niego zainwestować. Burty służą jako dodatkowe wzmocnienie wokół naczepy, sprawiając, że jest ona nieco wyższa, a tym samym zyskuje na pojemności. Dzięki nim rolnik może załadować jednorazowo więcej nawozu, dzięki czemu ograniczy do minimum puste przebiegi związane z uzupełnianiem materiału. Najpopularniejszym materiałem, z którego wytwarzane są burty, jest blacha trapezowa. Jest to materiał, który wytrzymuje duże obciążenia, a także jest odporny na wyginanie i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo blacha wytrzymuje bardzo niekorzystne warunki chemiczne, jakie panują podczas pracy rozrzutnika.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem burty do rozrzutnika?

Aby burty współpracowały z rozrzutnikiem, muszą być przede wszystkim dopasowane pod względem wymiarów. Zarówno za długie, jak i za krótkie burty nie będą się nadawały do efektywnej pracy. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest maksymalny udźwig przyczepy. Ważne, aby dzięki możliwości większej ładowności, nie przekroczyć maksymalnej dopuszczalnej masy rozrzutnika. Może to doprowadzić do poważnej usterki urządzenia, a także być powodem wypadku. W takim przypadku poleca się zastosowanie burt wykonanych z siatki, które są zdecydowanie lżejsze od swoich blaszanych odpowiedników.

Ostatnią rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy dobieraniu burty, jest jej kompatybilność z naczepą. Aby uniknąć problemów z zamontowaniem burty, najlepiej dokonać zakupu u producenta rozrzutnika.