logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Jak dobrać adapter do rozrzutnika?

Rozrzutnik do obornika jest maszyną rolniczą mającą za zadanie równomierne rozprowadzenie nawozu na polu uprawnym. Składa się on z naczepy wyposażonej w mechanizm przesuwny oraz adaptera. Wybór tego drugiego jest bardzo istotny, ponieważ od wybranego rodzaju będzie zależała jakość i szybkość procesu nawożenia. Jakie są rodzaje adapterów i jak wybrać spośród nich ten odpowiedni? Tego dowiecie się Państwo w dzisiejszym artykule.

Rodzaje adapterów stosowanych w rozrzutnikach

Rozrzutnik bez adaptera byłby zwykłą przyczepą wykorzystywaną do transportu różnego rodzaju materiałów. Jak się okazuje, wybór odpowiedniego adaptera nie jest taki oczywisty, ponieważ na rynku istnieje wielu producentów reklamujących swoje produkty jako te najlepsze. Zanim zdecydują się Państwo na konkretny model, warto zapoznać się z ogólnym rozróżnieniem adapterów, a także ich charakterystyką.

Adaptery do rozrzutnika można podzielić na trzy podstawowe grupy, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem rozmieszczenia walców:

  • adapter poziomy – stosowany w rozrzutnikach o małej ładowności. Szerokość rozrzutu jest nieznacznie większa od szerokości naczepy. Nadaje się on do stosowania szczególnie na niedużych i wąskich powierzchniach,
  • adapter z pionowymi walcami – dobrze sprawdza się w rozprowadzaniu świeżego i słomiastego obornika. Występuje w dwóch wariantach: dwu- i czterowalcowym. Pierwszy z nich jest zarazem najpopularniejszym. Charakteryzuje się dużą szerokością rozrzutu, sięgającą do około 12 metrów. Dobrze sobie radzi z większością materiałów, przez co jest najchętniej kupowanym adapterem. Natomiast adaptery czterowalcowe zapewniają szerokość rozrzutu od 4 do 6 metrów oraz wysoką przepustowość. Świetnie radzi sobie z nawozami wymagającymi silnego rozdrobnienia,
  • adapter rozdrabniający – wyposażony w walce poziome oraz tarcze rozrzutowe. Poziome walce pracują pod specjalną osłoną, a ich zadaniem jest rozdrobnienie obornika i przekierowanie go dalej na tarcze, które dzięki sile odśrodkowej rozprowadzają substancję na dużej powierzchni. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze przy sytuacjach z wykorzystaniem przefermentowanego obornika, a także do rozsiewu wapna.

Który rodzaj rozrzutnika będzie najlepszym wyborem?

Wybór adaptera do rozrzutnika powinien być dostosowany do potrzeb rolnika, a także z uwzględnieniem materiału wykorzystywanego do nawożenia. Jeżeli pole uprawne jest stosunkowo wąskie i o niedużej powierzchni to zwykły adapter poziomy będzie wystarczający. Natomiast jeżeli obszar do nawożenia jest duży, lepiej zastosować adapter z pionowymi walcami, który pozwoli ograniczyć ilość przejazdów potrzebnych do pokrycia pola nawozem.