logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Ile osi powinien posiadać rozrzutnik?

Każdy, kto zajmuje się rolnictwem, wie, że nawożenie gruntu rolnego stanowi podstawę pomagającą uzyskać udane zbiory plonów. Aby ułatwić to zadanie, na rynku dostępnych jest wiele maszyn wspomagających ten proces. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się rozrzutnik – jest to maszyna wyglądem przypominająca przyczepę, która służy do rozprowadzania nawozu na polu uprawnym. Jego budowa może się różnić głównie ze względu na ilość posiadanych osi. Bardzo częstym pytaniem, które stawiają sobie rolnicy przed zakupem tej maszyny, jest: ile osi powinien mieć rozrzutnik?

Tandem czy jednoosiowy – czyli jaki układ jezdny wybrać do rozrzutnika?

Podejmując decyzję dotyczącą tego, jaki układ jezdny będzie mieć dany rozrzutnik do obornika, najczęściej wybór pada pomiędzy dwoma opcjami – pojazdami z jedną osią, lub z zawieszeniem typu tandem. Ten drugi typ jest połączeniem dwóch osi zwieńczonych kołami mniejszego rozmiaru, podobnie jak występuje to w przypadku standardowych przyczep. Rozwiązanie to charakteryzuje się dobrą stabilnością na gruncie i większymi możliwościami wykorzystania poza podstawowym nawożeniem. Co się tyczy drugiego rozwiązania, czyli układu jezdnego z jedną osią, jest to zdecydowany faworyt na obecnym rynku. Większość producentów produkuje swoje maszyny właśnie w takiej konfiguracji. Jednak, aby jedna oś była skuteczna, musi mieć ona duże koła podobne do tych, które występują najczęściej w ciągnikach. Wykorzystanie dużych pojedynczych kół, wyposażonych w bieżnik rolniczy, niesie ze sobą dwie ogromne zalety. Szacuje się, że ciągniki do obsługi rozrzutników jednoosiowych, zużywają do 20% mniej mocy aniżeli podczas pracy z urządzeniami dwu-osiowymi. Drugą ogromną zaletą tego rozwiązania jest, zwiększona manewrowość urządzenia oraz brak spychania podłoża podczas skręcania, jak ma to miejsce przy zawieszeniu typu tandem.

Który układ jezdny wybrać przed zakupem rozrzutnika?

Podsumowując wszystkie za i przeciw wydaje się, że rozwiązanie z jedną osią jest bardziej opłacalne i użyteczne. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że w procesie produkcji nowych maszyn typu rozrzutnik, rzadko kiedy spotykane jest inne rozwiązanie, które byłoby wyposażone w więcej niż jedną parę kół.