logo alimabis Należy do: logo ALIMA GROUP

Hodowla krów mlecznych bez wozu paszowego – czy to możliwe?

Prawidłowe żywienie krów mlecznych to kluczowa kwestia w pozyskiwaniu pełnowartościowego mleka. Zdobycze nowoczesnej technologii pozwalają na znaczne zwiększenie ich wydajności, a tym samym na pozyskiwanie większych zasobów niż dotychczas. Tu pojawia się pytanie – czy w dzisiejszych czasach, gdy wymagania rynku wciąż rosną, a wraz z nimi potrzeby produkcyjne, żywienie krów bez wykorzystania wozu paszowego wciąż jeszcze ma sens?

Rola paszowozów w hodowli krów mlecznych

Wydajność krów mlecznych jest uzależniona od szeregu różnych kryteriów. Zaliczają się do nich m.in. czynniki genetyczne, lecz także warunki hodowli – w tym sposób ich żywienia, w którym kluczową rolę odgrywa jakość podawanych zwierzętom pasz. Jeżeli głównym celem twojej hodowli jest pozyskiwanie mleka, masz do wyboru dwa systemy żywienia. Są to:

  • system żywienia TMR – jest to system żywienia bydła, w którym wszystkie skarmiane pasze treściwe, objętościowe i mineralne wraz z dodatkowymi składnikami zostają ze sobą wymieszane w taki sposób, by powstała pasza pełnoporcjowa. Zwierzęta mają do niej dostęp przez całą dobę;
  • system żywienia PMR – jest to częściowa mieszanka, która nie zawiera wszystkich elementów paszowych, jakich wymaga żywienie bydła mlecznego.

Obie mieszaniny mają swoje wady i zalety i mogą być stosowane w zależności od celu, jaki postawił przed sobą hodowca. Łączą je jednak dwie cechy: są to konieczność wykorzystania wozu paszowego do sporządzenia mieszanki oraz fakt, że zarówno TMR, jak i PMR stanowią podstawę efektywnego żywienia krów mlecznych.

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest więc chyba oczywista – wóz paszowy stanowi nieodłączne i bezwzględnie potrzebne narzędzie do efektywnej hodowli bydła, której celem jest produkcja mleka. To właśnie zadaniem paszowozu jest optymalne rozdrobnienie i wymieszanie poszczególnych składników tak, by stworzyły gładką i zawierającą wszystkie składniki odżywcze mieszankę.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wozów paszowych EVOLUTION. Gwarantujemy najwyższą jakość i wydajność sprzętu.